Za razliku od prošle godine kada su cene mirovale u ovoj su gotovo svi proizvodi koji se koriste u procesu gradnje poskupeli. U zavisnosti od proizvoda za neke su se cene čak udvostručile. Sad je lakše nabrojati šta nije poskupelo od onog šta jeste.
Stručnjaci se slažu u tome da su osnovni razlozi poskupljenja građevinskog materijala jeste rast cena sirovina zbog manjka proizvodnje, rast cena nafte kao sirovine i goriva za transport, neplanirani remonti fabrika po svetu i zatvaranje zbog pandemije, te rast potražnje zbog povećanog obima gradnje.
Kako je u prošloj godini najveći deo građevinskih radova zaustavljen kako kod velikih građevinskih kompanija tako i u sektoru privatne gradnje dolazimo do zaključka da su oni koji su svoje radove nastavili i tokom 2020. godine uštedeli značajna sredstva. Ako uzmemo u obzir da se kod nas stanovi u novogradnji u svim većim projektima prodaju pre nego što se i započelo sa izgradnjom, investitori koji su prodali stanove unapred svakako će kad se svede račun na kraju imati poprilično manju zaradu.
foto:pixabay.com
Nažalost iz privredne komore građevinske industrije ne vide da će doći do stabilizacije cena već se očekuje i poskupljenje onih materijala i sirovina kod kojih do toga još nije došlo. Još uvek je nepoznanica koliko rast cena građevinskom materijala utiče na porast cene radne snage, pogotovo u Srbiji gde poslednjih deceniju beležimo odliv kvalifikovanih majstora. Posmatrajući region tamo se očekuje da će se poskupljenje materijala preliti i na radnu snagu.
Proizvođači građevinskog materijala kao jedan od osnovnih razloga navode povećanje troškova proizvodnje na koje utiče povećanje cena sirovina na tržištu. Kako rastu cene sirovina, linearno rastu i cene gotovih proizvoda. Najveći rast beleži se kod proizvoda čija je osnovna sirovina nafta i naftni derivati, kao i čelik, a ako se ima u vidu da je nafta osnov u proizvodnji bitumena i stiropora, to objašnjava činjenicu da je cena stiropora skočila za oko 80% . Jedna od važnih činjenica je i da su zemlje koje su veliki proizvođači građevinskog materijala, poput Kine i SAD, i veliki potrošači.
foto:pixabay.com
Dolazi se do zaključka da je usled povećanja transportnih cena, porasta tražnje građevinskog materijala i energenata, te povećanja cena nafte i naftnih derivata i kontejnerskog prevoza došlo do poskupljenja građevinskog materijala.